21 Ağustos 2011 Pazar

Kağıt Helva - ELİF ŞAFAK08.01.2011 tarihinde başladığım ve 20.08.2011 tarihinde bitirdiğim bir kitap oldu Kağıt Helva.


İz Bırakan Kitap Cümleleri projesi'nde bir dönem ben de böyle bir derleme kitap çıkarmayı düşünmüş fakat sonra vazgeçmiştim. İyi ki de vazgeçmişim. Kağıt Helva'yı okurken, daha doğrusu okuduğum kitapların arasında zaman zaman göz atarken bunun bir hata olduğunu daha iyi anladım.

İz Bırakan Kitap Cümleleri'nden yola çıkıp büyük bir proje  başlatmış olmamı göz önüne alırsanız, sanırım alıntıların benim hayatımdaki yerini anlatmama gerek bile kalmaz. Derleme bir kitap yayınlama fikri birçok açıdan güzel görünebilir fakat bir yazarın kendi kitaplarından alıntılar yaparak bunları yayınlaması?

Elif Şafak'ın neredeyse bütün kitaplarını okumuş ve onu takip eden bir edebiyat severim. Birçoğunu okurken de altını çizdiğim hatta burada da sizinle paylaştığım bir çok cümle oldu.  Kağıt Helva'yı okurken altını çizdiğim bu cümlelerle karşılaşsam da aynı tadı alamadım. Bir başkasının benim yerime bu kitapları okuyup "Bak ben bu kitapları okudum. Senin için de en beğendiğim yerlerin altını çizdim. Tamamını okuyup kendi altı çizilecek bulmana gerek kalmadı. Bunları okusan kafi" demesi gibi geldi bana.

Bir yazarın hangi kendini beğenmişlik ile bu tip bir kitap yayınladığı da benim için ayrı bir merak konusu. Kitabı elime aldığım her an Elif Şafak'ı her tarafı aynalarla kaplı bir evde, sürekli kendini izleyip "Kahretsin, ne kadar iyiyim!" bakışlarıyla dolaşırken hayal ettim. Ve bunu her hayal edişimde gerçekliğine inanmaya başladım :)

Geçen yıllar içinde edebiyata hep ilgili oluşum beni sadece okumaya değil, yazmaya da itti. Bir çok deneme yazdım kendi çapımda. Şimdi eski ajandaların arasından o denemelerimi okurken bile ne yazık ki bir cümlesini çıkarmak şöyle dursun, bir kelimesinin yerini bile değiştiremiyorum hiçbirinin. Bana en güzel hali yazdığım haliymiş gibi geliyor. Her satırı, her kelimesi onları yazdıran duygular yüzünden çok değerli benim için. Şimdi Elif Şafak'ın kendi yazdıkları arasından kıyas yapıp da cümleler seçebilmiş olmasına da ayrıca hayret ediyorum.

Kitabın bana tek artısı sanıyorum henüz okumadığım "Şehrin Aynaları"nı okuma listemin üst kısımlarına taşıması oldu. Altını çizdiğim birçok cümle Şehrin Aynaları'na aitti. Kim bilir Elif Şafak'ı hiç tanımayan biri bu kitabı okuduktan sonra belki de daha fazlasını okumaya karar verebilir ;)

Ah evet, bu kitapta da altını çizdiğim onlarca cümle var. Alıntıların alıntıları yani... Fakat altını çizdiğim bu cümleleri asıl alıntılanan kitapların başlıkları altında paylaşmayı tercih ederim. Zira okumanızı isteyeceğim Kağıt Helva değili bu alıntıların alındığı kitaplar olacaktır.

Siz bu kitapta adı geçen kitapları okuyup, sizde iz bırakan cümlelerin altını çizin en iyisi...

İyi okumalar...

4 yorum:

 1. Elif Şafak, sürekli kitap yazıyor. Çok başarılı buluyorum ben kendisini ve kitaplarını okumaya gayret ediyorum. Teşekkürler... :)

  YanıtlaSil
 2. Ben de Elif Şafak'ı çok severim :)

  Yorum için teşekkürler Deniz :)

  YanıtlaSil
 3. Bunu tek düşünen ben olduğumu sanıyordum ama başkaları da varmış cidden aynı şeyi hissediyorum ben de.Ayrıca röportajlarında da aynı havayı alıyorum.Kitabının ilk giriş cümlelerinde de şunu seziyorum "Heyy okuyucu baksana nasıl başladım bu kitap çok süper oldu gittikçe mükemmelleşiyorum " diye kulağıma fısıldıyor sanki ama ben öyle hissetmiyorum genede takip ettiğim bir yazar Elif Şafak ayrıca Bit Palas'ı okurken çok zevk aldım.Tavsiye ederim.

  1. Kitabı elime aldığım her an Elif Şafak'ı her tarafı aynalarla kaplı bir evde, sürekli kendini izleyip "Kahretsin, ne kadar iyiyim!" bakışlarıyla dolaşırken hayal ettim. Ve bunu her hayal edişimde gerçekliğine inanmaya başladım :)

  Ben de ara sıra yazarım dediğin gibi hiç bir yerini değiştiremiyorum hatta birisi aslında şöyle yazsan daha iyi olurmuş dese hayır böyle oldu güzel böyle diyorum :D

  2.Geçen yıllar içinde edebiyata hep ilgili oluşum beni sadece okumaya değil, yazmaya da itti. Bir çok deneme yazdım kendi çapımda. Şimdi eski ajandaların arasından o denemelerimi okurken bile ne yazık ki bir cümlesini çıkarmak şöyle dursun, bir kelimesinin yerini bile değiştiremiyorum hiçbirinin. Bana en güzel hali yazdığım haliymiş gibi geliyor. Her satırı, her kelimesi onları yazdıran duygular yüzünden çok değerli benim için. Şimdi Elif Şafak'ın kendi yazdıkları arasından kıyas yapıp da cümleler seçebilmiş olmasına da ayrıca hayret ediyorum.

  YanıtlaSil
 4. Aslında Elif Şafak'ı gerçekten çok seviyorum. Ama bu havadan bir türlü kurtulamıyor :)

  YanıtlaSil